Základní informace k používaní digitálních tachografů

26.04.2018Všechny novinky

Co vše dobré vědět, pokud chcete stahovat data z tachografu? Od roku 2006 jsou v nových vozidlech nad 3,5 t montovány digitální tachografy. Dali jsme dohromady důležité body, co to vlastně znamená pro majitele nebo provozovatele těchto vozidel.

Jak začít s tachografem?

  1. Na začátku je nutné nechat tachograf kalibrovat v autorizovaném metrologickém středisku (AMS). Jejich seznam najdete na stránkách ministerstva dopravy nebo ÚNMZ. Kalibrace se potom provádí pravidelně každé dva roky, aby tachograf správně fungoval.
  2. Vyřídit si kartu podniku na úřadě obce s rozšířenou působností podle toho, kam společnost spadá (žádost se podává v místě kde se vyřizují řidičské průkazy). Tato karta bude sloužit k odemčení tachografu, aby bylo možné data stáhnout. Na tuto kartu se neukládají činnosti zaznamenané tachografem, tudíž není nutné kartu podniku vyčítat. Karta podniku zároveň slouží k označení provozovatele vozidla (funkce zámek v tachografu). Ihned po zakoupení vozidla je dobré kartu podniku vložit do tachografu a tím označit, od kdy jste vlastníkem vozidla.
  3. Dopravce má povinnost zabezpečit řádné fungování a používání tachografu, z toho vyplývá samozřejmě školení řidiče, jak správně veškeré činnosti zaznamenávat.

Stahování tachografu

Povinnost stahování dat z tachografu

Ze zákona musí provozovatel vozidla s tachografem plnit tyto povinnosti:

  1. stahovat data z tachografu
  2. stahovat data z karet řidiče
  3. archivovat a vyhodnocovat stažená data a tím kontrolovat dodržování sociální legislativy, zejména nařízení 561/2006. U digitálních dat to lze zjistit pomocí speciálního programu) – Pozor! Nestačí jen data stáhnout!

Jak často je nutné vyčítat data z tachografu?

  • Data z tachografu minimálně jednou za 3 měsíce
  • Data z karty řidiče minimálně jednou za 28 dní

Jak splnit povinnosti, které ukládá zákon?

Na stahování dat z tachografů či karet řidičů je možné zakoupit např. kombinované stahovací zařízení Download Box Plus II. Toto zařízení umožňuje stáhnout data z tachografu a také data z karet řidičů díky integrované čtečce čipových karet.

K analýze načtených dat slouží program TAGRA.eu, který umožní v počítači archivaci stažených dat a jejich následné vyhodnocení dle zákonů. Program disponuje i širokou škálou dalších užitečných výkazů. Stačí si vybrat verzi programu podle počtu vozidel, které má společnost v provozu. V případě, že se v budoucnosti vozový park rozšíří postačí k původnímu programu dokoupit jen jeho rozšíření na požadovaný počet vozidel.

Výše zmiňované stahovací zařízení spolu s programem Tagra.eu je možné zakoupit za zvýhodněnou cenu jako kompletní balíček.

Toto jsou nejdůležitější věci, které potřebujete ke stahování dat z tachografu a splnění zákonné povinnosti.

O vyhodnocení stahování dat a jiných náležitostech ohledně stahování dat z tachografu se dozvíte více v dalším článku. Sledujte náš blog Truckmall.cz

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím