Základní pravidla jízdy a odpočinku dle předpisů 561/AETR

12.07.2018Všechny novinky

Pokud nevíte nebo si neste jisti povinnými přestávkami v průběhu jízdy kamionem, využijte našeho stručného výpisu povinností plynoucích z Nařízení EU a EK 561/2006.

Bezpečnostní přestávky řidičů kamionu

Z Nařízení EU a EK 561/2006 a Evropské dohody o práci osádek vozidel v mezinárodní silniční dopravě (AETR) plynou základní pravidla doby jízdy, přestávek a doby odpočinku pro řidiče kamionu, jiného nákladního vozu nebo autobusu. Je důležité tato pravidla dodržovat především bezpečnostních důvodů a také kvůli častým kontrolám.

Doba řízení:tachograf stahování dat

  • Denní doba jízdy je max. 9 hodin, možnost 2x týdně prodloužit na 10 hodin
  • Týdenní doba jízdy max. 56 hodin, ale pozor – max. 90 hodin za dva týdny

Bezpečnostní přestávka:

  • Bezpečnostní přestávka – po 4,5 hod jízdy minimálně 45 minut pauza (možno rozdělit si na 15+30 minut, nutno zachovat v tomto pořadí)

Odpočinek denní:

  • Denní doba odpočinku je 11 hodin s tím, že má řidič možnost zkrátit si ji až 3x mezi dvěma týdenními odpočinky na min. 9 hodin bez náhrady

Odpočinek týdenní:

  • Běžná týdenní doba odpočinku 45 hodin, nebo zkrácená doba týdenního odpočinku min. 24 hodin s náhradou v celku nejpozději do konce třetího následujícího týdne od zkrácení. Není možno mít dvě zkrácené týdenní doby odpočinku za sebou
  • Týdenní doba odpočinku musí začít nejpozději po uplynutí šesti 24hodinových časových úseků od skončení předchozí týdenní doby odpočinku

Komplexní řešení stahování a vyhodnocení dat

Ke splnění všech zákonných povinností je nutné stahovat, vyhodnocovat a archivovat data z karet řidičů a tachografů. K tomu je zapotřebí stahovací zařízení a software TAGRA.eu pro jejich vyhodnocení. V našem e-shopu najdete tyto položky jak samostatně, tak i ve zvýhodněných balíčcích. Myslíme i na samostatné řidiče, pro ně jsme připravili produkt na míru s názvem TAGRA.eu Trucker.

Poměrně nedávnou novinkou je automatické dálkové stahování dat přímo do programu, bez nutnosti osobního kontaktu s řidičem či vozidlem, a to pomocí zařízení Download Box Remote. Pro ty zákazníky, kteří se problematikou AETR nechtějí vůbec zabývat, nabízíme službu vyhodnocení dat. V kombinaci s dálkovým stahováním se pak jedná o plné zabezpečení datové správy z naší strany, a vy se již nemusíte o nic starat.

Pokud jste úplnými nováčky v autodopravě, nebo chcete být pravidelně v obraze ohledně novinek týkajících se zpracování a vyhodnocování dat, neváhejte využít možnosti individuálního školení našimi specialisty. Ti Vám pomohou i se správným nastavením programu přímo ve vašem PC.
Více informací se dozvíte na tel. 739 544 322.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím