Začínáte s autodopravou? Co potřebujete vědět, když má auto tachograf?

14.09.2021Všechny novinky

Každé vozidlo nad 3,5t je vybaveno tachografem. Z nařízení Komise EU č. 581/2010 vyplývá nutnost stažení dat z karty řidiče i dat z tachografu.

 Stahování a vyhodnocení dat z tachografu

Co vše ke stahování dat z tachografu a jejich vyhodnocení potřebujete?

 

  1. Kartu podniku - ta vám odemkne tachograf ke stažení a také umožní zaregistrovat vozidlo k vaší firmě. Žádat o ni můžete na obci s rozšířenou působností (tam kde se vyřizují řidičské průkazy).

    a

  2. Stahovací klíč – stahovací zařízení, které vám umožní stáhnout data z tachografu i karty řidiče. Stahovací klíče mají zabudovanou čtečku karet řidiče, a tak je možné kartu stahovat data i mimo vozidlo (Download Box II S). Moderní jsou dnes také dálková stahování tachografu, která data automaticky stahují (Download Box Remote), a tak nemusíte se nemusíte starat o hlídaní termíny stažení a data máte vždy přímo ve vyhodnocovacím programu.
     

Jak často je potřeba stahovat data z tachografu?

 

  • Stahování karty řidiče je nutné nejpozději každých 28 dní
  • Stahování dat z tachografu pak nejpozději jednou za tři měsíce
     

Data můžete stahovat klidně častěji, a to kartu řidiče i data z tachografu najednou. Pravidelné stahování dat vám pomůže při správném vyhodnocení dat z tachografu, které je dané nařízením Evropského Parlamentu a Rady č. 561/2006.

 

A co dál?

 

Pro vyhodnocení dat je nutné obsatarat speciální program, který dokáže data z tachografu a karty řidiče zpracovat a následně vyhodnotit případná porušení. Takovým programem je např. software TAGRA.eu, který generuje i mnoho dalších užitečných výkazů. Je to český software, který je na trhu již přes 15 let a pracuje také s českým stahovacím zařízením Download Box II S.

Vše je možné zakoupit v cenově zvýhodněném balíčku (ušetříte cca 700 Kč). Vybrat si můžete jednoduše dle počtu vozidel.

V případě rozšíření vozového parku je pak možnost program rozšířit dle potřeby.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies