Novinky ve světě tachografů

12.04.2022Všechny novinky

Co je nového ve světě tachografů?

Je tomu již více než dva roky, co na trh vstoupily inteligentní „smart“ tachografy montované do každého nového vozidla již z výroby. Postupně se tak řada dopravců seznamuje, co nového to přináší a jaké změny jsou s tím spojeny.

Hlavní, a trochu nepříjemnou zprávou je, že data z tachografu mají jinou vnitřní strukturu a dosavadní stahovací klíče si s nimi neporadí. Pro dopravce to znamená výměnu stahovacího zařízení za nemalé dodatečné náklady. Někteří výrobci mají v omezené míře možnost za poplatek upgradovat starší stahovací klíče, ale tato možnost se bohužel nedá splnit u všech.

Novým řešením může být Download Box II S. Je to moderní stahovací klíč s integrovanou čtečkou karet řidičů. Stahuje rychle a má zvukovou i obrazovou signalizaci o průběhu stahování.

Za zvážení stojí i přechod na moderní způsob tzv. dálkového stahováníDownload Box Remote, které ušetří váš čas i náklady na další zaměstnance. Data se sama automaticky pravidelně stáhnou přímo do programu, který je pak umí vyhodnocovat.

Dálkové stahování dat z tachografu

Jak je to s GPS daty z tachografu?

Nejedná se o on-line sledování, jak si mnozí myslí. Do tachografu se zaznamenají GPS souřadnice pouze jednou za 3 hodiny jízdy. Pro dopravce to nemá větší užitek, zato pro kontrolní orgány jsou tato data důležitá. Mohou alespoň přibližně vytrasovat pohyb vozidla.

V tomto ohledu bude následující generace tachografů ještě lepší, protože bude zapisovat i přechod hranic, a to je pro dopravce relevantní informace kvůli dietám.

Jaké jsou novinky ohledně dálkového stahování dat kontrolními orgány?

Tato novinka v rámci kontrolních orgánů je v zatím v začátcích. Pandemie Covid-19 trochu přibrzdila vývoj a nástup je proto zatím pozvolný. Je ovšem nutné zmínit, že toto stahování je velmi omezené v rozsahu a je zaměřeno zejména na zjištění pokusů o manipulaci s tachografem nikoli na dodržení povinných přestávek a jiných povinných dat, které se běžně archivují a vyhodnocují.

Novinky ve světě tachografů

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies