Jak vybrat autochladničku?

05.06.2018Všechny novinky

Chystáte se na dovolenou? Cestujete často autem na delší vzdálenosti, nebo jezdíte do přírody či na chatu? Pokud chcete s sebou mít stále čerstvou svačinku a orosené pití, je dobré uvažovat o koupi autochladničky. Vzhledem k tomu, že je na trhu mnoho druhů a výrobců, dovolíme si Vám výběr usnadnit představením jejich vlastností.

Chladicí box, termoelektrická nebo kompresová autochladnička?

Existuje několik druhů autolednic, které mají různé funce, různé výrobce, různé ceny. Nabídka je široká a výběr o to složitější. V čem jsou jejich hlavní rozdíly?


Pasivní chladicí boxy a termotašky

Lidovka. V nejnižší cenové kategorii do 1000 Kč najdeme tzv. pasivní chladicí boxy či termotašky. Jedná se o dvouplášťové boxy či tašky vybavené izolační termofolií. Jejich hlavními výhodami jsou nízká hmotnost, skladnost a nezávislost na elektrické energii. Udržení potravin v chladu probíhá vložením speciálních panelů, které je potřeba předem zamrazit. Nevýhodou je, že oproti aktivním chladničkám udrží potraviny chladné pouze po omezenou dobu.

Výhody a nevýhody

+ nízká cena
+ snadná manipulace
+ není potřeba el. energie
- nechladí, pouze udržuje teplotu
- omezená doba uchování potravin
- menší kapacita

Termoelektrické autochladničky

Zlatá střední cesta. Chladicí účinek tohoto druhu je již více než dostatečný. Nejlepší termoelektrické chladničky jsou schopny udržovat teplotu potravin až o 30 °C nižší než okolní teplota. Oproti kompresorovým jim sice trvá delší dobu, než se vnitřní prostor vychladí, ale jsou mnohem lehčí a dá se tak s nimi daleko snadněji manipulovat. Ty nejmodernější jsou vybaveny regulací chlazení, možností napájení 12V, 24V a 230V nebo úchyty pro připoutání bezpečnostním pásem. Navíc jejich cena oproti kompresorovým je více jak o 50 % nižší, takže pokud pravidelně necestujete do zemí extrémních veder, může být termoelektrická lednička ideální volbou.

Výhody a nevýhody

+ přijatelná cena
+ nízká hmotnost
+ možnosti volby napájení
- delší doba vychlazení
- vyšší spotřeba el. energie
- neumí mrazit


Kompresorové autochladničky

Pro náročné. Kompresorové autolednice vykonávají svou funkci prakticky stejně jako ty, které máme doma v kuchyni. A to konkrétně pohybem chladiva, které je stlačováno a postupně snižuje teplotu. V našem srovnání jsou šampiony v rychlosti chlazení a schopnosti udržet teplotu i při extrémních teplotách v jejich okolí. Jsou tedy ideální zejména do dopravních prostředků, kde mnohdy teplota na slunci překračuje i hodnotu 65°C. Navíc bývají vybaveny pojistkou proti vybití autobaterie a nemusíte se tak obávat, že byste z rozpáleného parkoviště při zapnuté lednici neodjeli. Nevýhodou oproti předchozím je vyšší hmotnost, mohutnější rozměry a řádově jiná cena.

Výhody a nevýhody

+ nejefektivnější chlazení
+ možnost mražení
+ funguje i při extrémních teplotách
- vyšší cena
- vyšší váha
- zabere hodně místa

Finální výběr necháme na vás, ale v jakémkoli případě neuděláte koupi chybu a významně si tak zpříjemníte cestování v horkých dnech.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies